Ma olen vahel lugenud Perekooli foorumist, et mees ja naine vaidlevad raha pärast. Mees nimetab naist raiskajaks ja naine jälle meest koonriks, kes piisavalt raha ei anna majapidamiskuludeks. Samuti on paare, kus mehel ja naisel on eraldi pangaarved ja arved jagatakse pooleks. Mhmmm.... otse öeldes ei saa ma aru ei esimestest ega ka viimastest.
Esimeste puhul on lihtsaks lahenduseks iga kuu kulude eelarve tegemine ja tegelike kulude kontroll, kogu protsessi peaks olema hõlmatud ka mees. Kui mees saab aru, et raha on efektiivselt kulutatud ja mitte uisapäisa kulutatud, ei teki tal ka probleeme majapidamiskuludega.
Arvete pooleks jagamise süsteemist aga ei saa ma üldse aru. Üks maksab pangalaenu ja teine kommunaalkulud, aga kes siis laste riiete eest maksab? Kuidas jagatakse kes mille eest maksab? Ning kuidas see süsteem toimib perioodil kui naine on lastega kodune ja otseselt palka ei saa.
Meie peres on meil mõlemal oma taskuraha, mille eest me mingeid ostutshekke esitama ei pea. See summa on pere-eelarves lihtsalt üldise summana kulu. Igakuine taskuraha kulub mul näiteks juuksuris käimiseks, ajakirja ostmiseks, kohvikus kohvitamiseks, mõne uue asja ostmiseks. Kui ma aga midagi kallimat tahan osta pean ise oma taskurahast kokkuhoidma. Ja kui lapsed suuremaks saavad saab ka neil olema oma taskuraha mille raames majandada.
Oma taskuraha eelisteks on see, et sunnib ise-enda spontaanseid kulusid kontrollima ja vähem kulutama. Kuna tegemist on minu taskuraha kulutamisega mitte pere-eelarve kuluga, ei hakka mees näägutama et raiskan liiga palju. Ka mehel on oma taskuraha ja mina ei nääguta tema pubis käimise üle. Samuti võimaldab see mingeid kulutusi, mis ei käi just kokkuhoidliku eluviisi alla. Kuid olgem ausad, kokkuhoidliku eluviisi järgmine võib muutuda päris kurnavaks. Seetõttu võimaldab oma taskuraha olemasolu natukenegi nii öelda kontrollitud "priiskamist". Taskuraha kasutamine võimaldab ka kodusel naisel tunda, et tema kodust tööd väärtustatakse, sest nii mehe kui naise taskuraha peaks olema võrdne.
Kõik ülejäänud kulud pannakse meie peres kirja ja võetakse kuu lõpus kokku.
Allikas: fruug.weebly.com
|